Root Cause Protocol

The Root Cause protokol (RCP) je výživový přístup, který vyvinul Morley Robbins, biomedicínský výzkumník a propagátor funkčního přístupu ke zdraví. Zabývá se problematikou medicínských studií, přístupů k výživě a zejména jejich validitou, čili platností a opodstatněním již několik desítek let. Jeho tým čítá stovky certifikovaných odborníků na poli funkční výživy. Název tohoto protokolu by se dal volně přeložit jako „Protokol prvotních příčin“. RCP se zaměřuje na řešení základních příčin zdravotních problémů, zejména na nerovnováhu a nedostatek minerálních látek a vitaminů v naší moderní stravě. Spojuje aktuální výživová doporučení a jejich vhodnost/nevhodnost v kontextu dnešní stravy. Zabývá se kvalitou potravin a doplňků stravy. Cílem protokolu je poukázat na vhodné a nevhodné přístupy ve výživě, vysvětlit možnosti využití benefitů některých doplňků stravy a varovat před nevhodnými doplňky stravy, které narušují metabolické dráhy. Hlavním výstupem protokolu je obnovit narušenou rovnováhu minerálních látek a vitaminů v těle, která je zásadním faktorem pro udržení optimálního zdraví. RCP také napomáhá zvládat chronický zánět v těle, který je podkladem téměř všech civilizačních a autoimunitních onemocnění. V případě těchto onemocnění RCP působí také jako jejich prevence. 

RCP podporuje holistický přístup ke zdraví, včetně zvládání stresu, kvalitního spánku, pravidelné fyzické aktivity a stravy bohaté na živiny. Nejedná se o "dogmatický" výživový směr. Vychází z hlubokých znalostí biochemie výživy a fyziologie lidského těla.

Tento směr se ne vždy shoduje s oficiálními doporučeními, tak jako celá funkční výživa. 

"Když je člověku špatně, tak ho přestane zajímat, jestli se něco shoduje s 90 % (kdo ví kým financovaných) studií nebo ne. Zajímá ho výsledek, zajímá ho to, po čem se mu udělá líp."

Mějte svůj rozum. Buďte zvědaví. Najděte svoji pravdu. Uzdravte se. Můžete!

Chronická civilizační omenocnění:

Chronický únavový syndrom

Nadváha a obezita

Zpomalený metabolismus,

Vysoký a nízký krevní tlak

Cukrovka

Astma, alergie

Poruchy funkce štítné žlázy

Hormonální nerovnováha

Fibromyalgie

Crohnova choroba, ulcerózní kolitida

Potravinové intolerance

Úzkosti a deprese

Neurologické poruchy, tinnitus

Post-infekční stavy (Borelióza)

Ateroskleróza

A další...

Alzheimerova choroba, poruchy koncentrace

A další...